Inne

Płatne czy darmowe porady prawne? Co wybierać?

Kontakt z radcą prawnym bywa konieczny w sytuacjach, gdy problem natury prawnej przekracza możliwości prywatnej osoby. Osoba taka może obawiać się działania w związku z prawdopodobnymi konsekwencjami, gdy zrobi coś nie tak. Radcy prawni oferują swoje usługi zdalnie oraz stacjonarnie – każdy może wybrać lepiej pasującą opcję.

Porady radcy prawnego

Obecnie bardzo często można spotkać się z zupełnie darmowymi usługami w zakresie porad prawnych. Radca prawny oferuje swoją pomoc przeważnie w wybranym zakresie, z uwagi na chęć pozyskania doświadczenia, nowych klientów, czy nawet faktyczne wsparcie osób potrzebujących. Tego typu oferta może być połączona z gminnymi czy miejskimi ośrodkami oraz instytucjami, albo całkowicie zewnętrzna (w punkcie, który świadczy takie usługi również odpłatnie). Zdarza się, że w ramach darmowej współpracy z radcą można uzyskać rozbudowaną, profesjonalną poradę wraz z dodatkowymi materiałami, które da się wykorzystać do rozwiązania danego problemu. Czasami bywa też tak, że porada za darmo jest jedynie sposobem do zachęcenia z płatnej, bardziej rozbudowanej opcji.

Jak najłatwiej znaleźć dobrego radcę prawnego?

Niezależnie od tego, czy radca prawny oferuje darmowe, czy płatne porady, warto wcześniej prześledzić rynek i porównać ze sobą dostępne możliwości. W bardzo trudnych sytuacjach od dalszego postępowania zgodnie z wytycznymi radcy prawnego może zależeć los klienta, jego działalności, rodziny itd. W celu sprawdzenia opinii o danym punkcie można posłużyć się następującymi metodami:
– przejrzeć internet – niektóre kancelarie radcowskie mają strony internetowe, można też spotkać fora czy panele dyskusyjne, gdzie ludzie zamieszczają komentarze
– zapytać znajomych – czasami ktoś ze znajomych korzystał z porad radcy prawnego i może jakiegoś polecić
– przeczytać o firmie w gazecie – zdarza się, że niektóre kancelarie i firmy są opisywane w gazetach z tych lub różnych powodów.
Korzystanie z porad radców prawnych w przypadku płatnych opcji może być kosztowne, ale często pozwala rozwiązać problem bez udziału sądu czy innych instytucji.