Bez kategorii

Jakie proporcje kwasów tłuszczowych zachować?

Tłuszcze a konkretnie, kwasy omega 3 6 9 oraz glicerol stanowić powinny nawet do 30% naszego dobowego zapotrzebowania kalorycznego. Oczywiście wśród tego zapotrzebowania znaleźć się mogą również inne kwasy, między innymi nasycone kwasy tłuszczowe, jednakowoż ich zawartość w codziennej diecie nie powinna przekraczać 15% zapotrzebowania. Warto mieć tego świadomość i zdecydować się na rozsądne żywienie, w którym poszczególne grupy kwasów występują we właściwych proporcjach.

Proporcje a kwasy omega 3 6 9?

Kwasy omega 3 6 9 to szerokie grupy kwasów tłuszczowych nienasyconych. Oznacza to, że w strukturze łańcucha węglowego posiadają przynajmniej jedno wiązanie podwójne. W przypadku kwasów omega 9, jest to jedno wiązania (kwas oleinowy, kwas nerwonowy, kwas erukowy), podobnie jak w przypadku kwasów omega 6 (kwas linolowy, gammalinolenowy, arachidonowy). Sama nazwa omega oznacza to, w jakiej odległości od końca cząsteczki znajduje się wiązanie podwójne. Te dwie grupy kwasów uznawane są za niezdrowe, gdy występują w niewłaściwych proporcjach. Kwasy te stanowią substraty dla produkcji mediatorów zapalnych, odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalanego, szybsze starzenie się komórek oraz tym samym występowanie zwiększonego ryzyka chorób nowotworowych. Warto mieć tego świadomość i wybierać rozsądne rozwiązania dietetyczne, do których zalicza się skompleksowaną dietę.

Jak dobrać do siebie kwasy omega 3 6 9?

Niezwykle ważne jest zachowanie proporcji, to jest to, aby kwasy z grupy omega 3 przeważały, bowiem wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, ograniczają ryzyko sercowo-naczyniowe.

Sprawdź stronę: https://estrovita.pl/