Inne

Jakie farby wybrać, planując remont mieszkania?

Remont mieszkania to szereg prac, które obejmują między innymi malowanie ścian. Wchodząc do sklepu z artykułami budowlanymi, można naprawdę mieć problem z wyborem farby. Producenci oferują bowiem dzisiaj naprawdę wiele ich rodzajów. Każda farba ma nieco inne właściwości, a tym samym nadaje się do malowania nieco innych powierzchni. Jaką farbę wybrać, aby cieszyć się perfekcyjnymi ścianami?

Jakie farby wybierane są najczęściej?

Osoby wykonujące remont mieszkania decydują się najczęściej na wodorozcieńczalne farby emulsyjne. Określa się je również mianem farb dyspersyjnych. Rozpuszczalnikiem dla takich farb jest woda. Z kolei w roli spoiwa w ich przypadku występuje żywica: albo akrylowa, albo winylowa. Brak rozpuszczalników sprawia, że takie farby nie mają brzydkiego, duszącego zapachu, którego trudno się pozbyć z pomieszczeń. Ich niewątpliwym atutem jest bardzo prosta aplikacja. Do tego rodzaju farb zalicza się farby:

  • winylowe;
  • akrylowe;
  • lateksowe;

Każda z nich ma nieco inne właściwości.

Czy warto postawić na farby winylowe, planując remont mieszkania?

Cechą charakterystyczną takiej farby jest znaczna elastyczność, co przekłada się na łatwość aplikacji. Tworzy ona idealnie gładką powierzchnię. Szybko schnie, a utworzoną przez nią warstwę można czyścić. Nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, takie farby nie gwarantują ścianom oddychania, co sprawia, że nie sprawdzają się tam, gdzie poziom wilgotności powietrza jest wysoki. Nie jest to farba dobra do łazienki czy kuchni.

Gdzie sprawdzi się farba akrylowa?

Farba akrylowa świetnie chroni ściany przed działaniem wilgoci. To właśnie dlatego warto zastosować ją wówczas, gdy planując remont mieszkania, zamierzamy pomalować łazienkę oraz kuchnię. Plusem takich farb jest naprawdę niska cena, co sprawia, że na ich zakup może pozwolić sobie wiele osób.

Remont mieszkania to szereg prac, do których zalicza się między innymi malowanie ścian. Szeroki wybór farb do malowania sprawia, że każdy znajdzie tą odpowiednią do swoich indywidualnych potrzeb.