Inne

Jaki wpływ na oczy ma starzenie się organizmu?

Upływ czasu związany ze starzeniem się człowieka ma niekorzystny wpływ na jego cały organizm. Również aparat wzroku ulega znacznemu pogorszeniu, co prowadzi do osłabienia widzenia. Wada wzroku powstała na skutek starości dotyka niemalże każdego. Oczywiście ma ona miejsce na rożnym poziomie zaawansowania, jednak niemalże każdy kilkudziesięciolatek skarży się na problemy ze wzrokiem.

Czy starowzroczność jest powodem do niepokoju?

Pogorszenie widzenia w pewnym jest rzeczą normalną. Ma ono miejsce na skutek złej akomodacji oka. Potocznie mówiąc, tak jak i skóra traci swoją elastyczność, tak i siatkówka oka staje się mniej dopasowana. Oczywiście nie chodzi tu o jej kształt a umiejętność dopasowania się jej kształtu do sytuacji. Gdy człowiek patrzy na przedmioty znajdujące się blisko, po 40. Roku życia może mieć problemy z zachowaniem prawidłowej ostrości. W medycynie takie zjawisko nazywane jest starowzrocznością. Często jednak wielu ludzi myli je z dalekowzrocznością, która na pewnym etapie posiada te same objawy. Dlatego też nawet osoba, która całe życie nie miała najmniejszych problemów ze wzrokiem, na pewnym etapie może zacząć borykać się z rozmazanymi obrazami czy pewnym zniekształceniem bliskich przedmiotów. Nie jest to powód do rozpaczy, jednak należy zdawać sobie sprawę, iż taka wada wzroku może skutecznie komplikować życie, a co najważniejsze, trzeba ją leczyć.

Więcej dowiesz się na: https://coopervision.pl/troska-o-wzrok-i-zdrowie-oczu/co-jest-astygmatyzm

Jak wada wzroku może realnie komplikować życie?

Starowzroczność podobnie jak każda inna wada wzroku utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ludzie dotknięci tym rodzajem nieprawidłowości widzenia mają problemy z czytaniem, rozpoznawaniem kształtów przedmiotów, które znajdują się tuż koło nich. Często czują również bóle głowy bądź pieczenie oka, niekiedy występuje też obfite łzawienie. Brak reakcje na powyższe objawy skutkuje pogorszeniem się widzenia, co w późniejszym czasie może prowadzić do częściowej utraty wzroku. Na szczęście wizyta u okulisty i dobór właściwych okularów bądź soczewek kontaktowych pozwala na zahamowanie procesów starzenia się aparatu wzroku.