Inne

Jak ważne są regularne szczepienia

Odpowiedzialnym właścicielom zwierząt nie trzeba przypominać o tym, jak ważne są regularne szczepienia zwierząt. Każda lecznica weterynaryjna prowadzi regularne szczepienia wszystkich zwierząt domowych, a zwłaszcza tych najpopularniejszych, które mogą roznosić poważne choroby zakaźne, takie jak wścieklizna. Najczęściej szczepi się psy i koty, gdyż są to najczęściej hodowane zwierzęta, ale inne gatunki również powinny być szczepione, o ile wymaga tego praktyka hodowlana, rekomendowana przez specjalistów, w kontekście mniej popularnych gatunków zwierząt.

Brak szczepienia dla zwierząt

Niedopełnienie obowiązków w zakresie szczepień może skończyć się bardzo przykrymi konsekwencjami dla właściciela zwierzęcia. Przykładowo, w przypadku pogryzienia przez psa osoby, która pójdzie z tym faktem na policję, funkcjonariusze mogą zażądać odpowiednich dokumentów potwierdzających fakt, że dany pies posiada aktualne szczepienia i nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.

Lecznica weterynaryjna a okresowe szczepienia psów

Okresowe szczepienia psów często prowadzone są w terenie. Powszechną praktyką jest to, że lecznica weterynaryjna przysyła swojego weterynarza, który urządza mobilny punkt szczepień. Jest to popularne zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie weterynarze jeżdżą od wsi do wsi, szczepiąc psy oraz koty od wścieklizny. Ceny takich szczepień nie są zbyt wygórowane więc warto, aby każdy, odpowiedzialny właściciel psa pamiętał o tym obowiązków, zarówno dla dobra swojego czworonoga, jak również dla bezpieczeństwa innych osób i zwierząt. Warto też pamiętać o tym, aby posiadać odpowiednie potwierdzenie szczepień na papierze.