Bez kategorii

Jak usuwamy brodawki?

Eliminacja brodawek skórnych ma duże znaczenie dla osób dotkniętych tego rodzaju dolegliwościami. Szczególnie problematyczne okazać się mogą zmiany skórne występujące na twarzy, szyi (np. zmiany typu molluscum molle) oraz w okolicach płciowych. Usuwanie brodawek pod katem technicznym jest zależne od tego, z jakiego rodzaju zmianami mamy do czynienia i jaka jest potencjalna etiologia zmian skórnych, z którymi tutaj mamy do czynienia.

O czym trzeba pamiętać w kontekście usuwania brodawek?

Na pewno bardzo ważne okazuje się przede wszystkim dokładne określenie, z jakiego rodzaju zmianami skórnymi mamy do czynienia. Nie można zapomnieć o takich elementach, jak choćby uprzednie badanie dermatoskopowe – gdy do końca nie wiemy, jaką etiologię mają zmiany skórne. Oczywiście prawie uniwersalną (poza infekcją wirusem brodawczaka) jest podjęcie decyzji o chirurgicznym wycięciu (zmiany te łyżeczkujemy). Uzyskując wycinek można podjąć decyzję o ewentualnym przebadaniu histopatologicznym – jeśli istnieje ryzyko złośliwej transformacji zmiany. Jeśli jednak obraz zmiany skórnej jest typowy, to nie trzeba specjalnie się zastanawiać nad tym, jakie pochodzenie ma dana zmiana skórna.

Jak wygląda współczesne usuwanie brodawek? Obecnie przeprowadzane przez nas usuwanie brodawek nie musi być niczym skomplikowanym. Część ze zmian jesteśmy w stanie wyeliminować samodzielnie – m.in. poprzez zastosowanie np. miejscowej krioterapii pod postacią specjalnych sprayów. Oprócz tego, możliwe jest usuwanie znamion za pomocą lasera, łyżeczek, pętli diatermicznych oraz innych technik. Warto usuwać niepokojące i nieestetyczne zmiany.