Inne

Dopasowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych

Starsze osoby często narzekają, że chodzenie sprawia im trudność, a stopy nie chcą ich słuchać. Niestety, pod wpływem wieku, zmian hormonalnych i niejednokrotnie nadwagi, stopy koślawią się i może pojawiać się problem z poruszaniem się. Nie oznacza to jednak, że pacjent nie będzie mógł chodzić. Ważne jest udanie się do lekarza, który zbada stopy i stwierdzi, jaka jest przyczyna dolegliwości. Najczęściej lekarz zaleca również indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne do butów. Dzięki nim, można odczuć wyraźną ulgę.

Płaskostopie poprzeczne w późnym wieku

Coraz częściej z problemem płaskostopia do gabinetów trafiają właśnie starsze osoby. Bywa, że nadwaga i inne problemy sprawiają, że ich powięzi w stopach rozluźniają się i znika łuk poprzeczny. Może to powodować bolesność i dyskomfort. W takiej sytuacji wkładki ortopedyczne do butów to absolutne minimum. Powinny im również towarzyszyć ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę, które można wykonywać samodzielnie w domu.

Jakie buty wybrać do wkładek ortopedycznych?


Dzisiaj wkładki projektowane są w taki sposób, aby dopasowywać się nie tylko do stopy, ale również do różnego rodzaju obuwia. Osoby starsze powinny wybierać buty wygodne, dość szerokie, najlepiej na profilowanej podeszwie. Takie buty można często znaleźć w sklepach specjalistycznych. Bardzo ważne jest dopasowanie optymalnego rozmiaru, ponieważ but nie może być zbyt krótki, ani za ciasny. Nie może być także za duży, dlatego warto poradzić się specjalisty, który z pewnością pomoże wybrać odpowiedni rozmiar.