Zawód prawnika w naszym kraju kojarzy się pozytywnie, jeśli chodzi o poziom życia i ewentualne dochody osoby pracującej w kancelarii lub we własnym gabinecie. Prawnicy są obdarzani szacunkiem, jeśli uda im się uzyskać ku temu powody, a w każdym innym przypadku traktowani przynajmniej jako specjaliści.
Czy warto zostać prawnikiem?
Wybór akurat takiego zawodu może wynikać z różnych powodów, między innymi osobistych albo związanych z możliwymi dochodami. Z całą pewnością profesja prawnika nie jest stworzona dla każdego. Późniejsza praktyka wymaga nie tylko ciągłego studiowania prawa i rozpatrywania jego przepisów w zależności od sytuacji, ale także cechowania się dość wysoką odpornością psychiczną. Adwokat jest w pewnym stopniu osobą, która nie realizuje zleceń dla własnej korzyści, ale przede wszystkim służy klientom. Nie zawsze klientami tymi będą osoby, które faktycznie zasługują na pomoc. Zdarza się, że sprawy, przy których pomagają prawnicy, mają bardzo skomplikowane podłoże i ciężko jest znaleźć rozsądny moralno-prawny kompromis.
Własna kancelaria czy praca z innymi adwokatami
Niektórzy prawnicy decydują się na pracę w większej firmie, gdzie zatrudnieni są też inni specjaliści i klient zyskuje szerokie opcje wyboru. Zaletami takiej pracy są między innymi:
– większe możliwości wyboru zlecenia,
– nauka i zdobywanie doświadczenia od kolegów z dłuższym stażem,
– często mniej faktycznej pracy.
Ci prawnicy, którzy preferują otworzenie własnej kancelarii, muszą przynajmniej na początku włożyć w swój interes więcej pracy i nakładów czasu oraz nierzadko też finansów. Obecnie na rynku jest spora konkurencja i żeby się przebić, trzeba od początku przyciągnąć czymś klienta. Niekiedy są to korzystne ceny, innym razem dodatkowe możliwości, specjalistyczne usługi, oczywiście wysokiej jakości. Mija sporo lat, zanim początkujący prawnik stanie się specjalistą, którego nazwisko będzie dość znane w okolicy. Zawsze można na początku skupiać się na mniej poważnych sprawach – pracy dla adwokata nie brakuje.